Niedziela Palmowa w Łysych

Zgodnie z tradycją palmy wielkanocne wykonuje się z pręta leszczyny lub młodej sosny, oplatając go jałowcem, bukszpanem lub innymi zielonymi gałązkami.Do palm sosnowych wybiera się młode drzewka zostawiając na wierzchołku naturalnie rozwidloną kiść (która jakoś mimowolnie kojarzy mi się z pustynnym kaktusem).Z okazji Niedzieli Palmowej na pobliskim placu odbywa się impreza folklorystyczna i kiermasz, na którym można kupić wszystko – od sztuki ludowej, poprzez rękodzieło, decoupage i porcelanowe jamniki, po potrawy kuchni regionalnej. Do tradycyjnych składników kuchni kurpiowskiej zalicza się przede wszystkim marchew (np. ciastka marchwiowe fafernuchy), kapustę, ziemniaki, kasze i produkty mączne. Mięso (w tym głównie dziczyzna) stanowiły dania odświętne..

 

Miodobranie w Myszyńcu

Miodobranie Kurpiowskie to największa impreza folklorystyczna tego typu odbywająca się w północno-wschodniej Polsce. Rozpoczyna ją msza święta z elementami gwary kurpiowskiej w bazylice myszynieckiej. Po mszy rusza wielobarwny korowód furmanek, wiozący uczestników do kompleksu Kurpiowska Kraina w Wykrocie k. Myszyńca, gdzie zbierają się bartnicy, pszczelarze i mieszkańcy Kurpiowszczyzny, by wspólnie obchodzić doroczne święto podbierania miodu. 

Czytaj więcej: http://www.to.com.pl/wiadomosci/ostroleka/a/zapraszamy-na-39-miodobranie-kurpiowskie-program-dojazd,10215496/

Rezerwat Serafin

 SERAFIN - (184,92 ha), utworzony w 1998 r. Ochrania torfowisko przejściowe powstałe w wyniku zarastania Jeziora Serafin. Większą część rezerwatu zajmuje pło. Jest to "kożuch" roślinności pływającej, która zarosła powierzchnię jeziora. Na obrzeżach torfowiska występują znacznie uwodnione gleby potorfowe. Torfowiska przejściowe należą do rzadkich w naszej strefie klimatycznej i zaliczane są do osobliwości przyrodniczych. Występują tu 102 gatunki roślin naczyniowych i 33 gatunki mszaków. Żyją rzadkie i chronione gatunki roślin, np.: storczyk krwisty, storczyk plamisty, nasięźrzał pospolity, przęstka pospolita, pływacz średni, wełnianka delikatna, dziewięciornik błotny i wierzba lapońska. Rosną też gatunki mchów reliktowych. Wśród ptaków zobaczymy: cietrzewie, żurawie, krwawodzioby, przepiórki, derkacze, wodniki, bekasy kszyki, brzęczki i świerszczaki. Ssaki reprezentują: łoś, sarna, zając i lis. W celu bezpiecznego zwiedzania rezerwatu przygotowano ścieżkę dydaktyczną.

Skansen w Kadzidle

Skansen w Kadzidle prezentuje tradycyjne budownictwo ludowe z terenu Puszczy Kurpiowskiej. Jest to zagroda typu samotniczego, zwana też kolonijną, która ma kształt wydłużonego prostokąta, w jej skład wchodzą obiekty z końca XIX i początku XX wieku. Odpowiednio zaaranżowane wnętrza budynków pozwalają przybliżyć obraz życia i pracy minionych pokoleń. W skład ekspozycji wchodzą: chaty kurpiowskie, spichlerz, stodoła szerokofrontowa z wozownią, drwalnia, kapliczka przydrożna z figurą św. Jana Nepomucena, studnia z żurawiem, maneż - pomieszczenie do młocki kieratowej, kierat, ule kłodowe, ule skrzynkowe, wozy, bryczki, sanie, sieczkarnie, młocarnie, żarna, krosna, sprzęty gospodarcze. Zdecydowana większość obiektów posiada wystrój zgodny z funkcjami pomieszczeń. Zalesiony, ogrodzony teren skansenu o powierzchni ok. 1,5 ha znakomicie nadaje się do połączenia zwiedzania z odpoczynkiem na świeżym powietrzu.Zagroda dodatkowo oferuje warsztaty i spotkania z twórcami ludowymi, gdzie młodzież szkolna i dorośli mogą nauczyć się wycinania wycinanek kurpiowskich, malowania pisanek i wykonywania palm wielkanocnych. Co roku, w trzecią niedzielę czerwca w skansenie odbywa się Wesele Kurpiowskie - inscenizacja z udziałem weselnych gości - przybyłych na imprezę turystów.

Adres

Pokoje Noclegowe u Mirka
07-438 Zalas 46B
gmina Łyse

 

Kontakt

Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kom: +48 509 392 699

Tel: 29 772 59 23